top of page

Як сплачувати податки з доходу від інвестицій в Україні?

Оновлено: 25 лист. 2021 р.

Найчастіше інвесторів цікавить 2 питання: який дохід може принести той чи інший актив і які існують ризики. Але є ще один важливий момент, про який багато хто забуває: це податки з доходу від інвестицій, які інвестор зобов'язаний сплатити державі.

При інвестуванні в різні активи можуть бути свої нюанси. У них варто розібратися.


Податок на дохід за депозитами

Дохід за депозитом у банку або кредитній спілці (але не тіло вкладу!) обкладається ПДФО за ставкою 18 % плюс військовий збір 1,5 %. Іншими словами, реальний дохід за депозитом дорівнює 0,805 від оголошеної ставки.Податок на дохід за ОВДП

Дохід за облігаціями внутрішньої держпозики не обкладається податком.

Незважаючи на відсутність податку на інвестиційний дохід за ОВДП, власники облігацій зобов'язані подати податкову декларацію.


Податок на дохід за корпоративними облігаціями

На відміну від ОВДП, дохід за корпоративними облігаціями оподатковується.

Інвестор повинен заплатити податок з доходів фізосіб за ставкою 18% і військовий збір 1,5 % — всього 19,5 %.


Про отримані доходи потрібно буде відзвітувати при подачі щорічної податкової декларації.


Нерухомість


У випадку покупки нерухомості з метою перепродажу покупець зобов'язаний сплатити держмито в розмірі 1 % від вартості житла і відрахування в Пенсійний фонд (1 % від суми угоди).


При здачі в оренду кімнати, квартири, дачі або будь-якої іншої нерухомості, отриманий дохід також оподатковується. Власник повинен заплатити 18% податку на доходи фізосіб і 1,5 % військового збору.


Зробити це потрібно протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Суми сплачених протягом року податків відображаються у річній податковій декларації.

При цьому чотири рази на рік, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного (податкового) кварталу, необхідно: підрахувати доходи від оренди квартири; вирахувати та сплатити суму податків (ПДФО за ставкою 18 % і військовий збір — 1,5 %).Податок з доходу від акцій

Оподаткування операцій з акціями залежить від того, який саме дохід отримав інвестор.

  1. Якщо, володіючи акціями компанії, він отримав дивіденди — йому доведеться заплатити державі 9% ПДФО і 1,5% військового збору.

  2. Якщо він продав акції і отримав дохід від цієї операції, то податок буде вищим — 18% ПДФО + 1,5% військового збору.Податки при інвестуванні в інвестфонди

Як і у випадку з акціями, модель оподаткування при отриманні доходу від інвестфонду залежить від того, отримує інвестор дивіденди на свої інвестсертифікати чи продає їх.


За найнижчою ставкою — 9 % — обкладаються тільки дивіденди, що виплачуються фондом на користь фізичних осіб. У цьому випадку також утримується 1,5 % військового збору.

Якщо ж інвестор вклався в інвестфонд, а потім вирішив продати інвестсертифікати за вищою ціною — заплатити потрібно 18 % ПДФО + 1,5 % військового збору.Податки при інвестуванні у дорогоцінні метали

Доходи від інвестицій у дорогоцінні метали, як і в готівкову валюту, не обкладаються податком. Іншими словами, якщо ви купите злиток банківського металу (золото, срібло, платина, паладій тощо) і через деякий час продасте його банку за вищою ціною — ділитися доходом з державою не доведеться.Криптовалюта

Оподаткування доходу, отриманого від інвестування в криптовалюту, досі законодавчо не врегульовано.


Податкова декларація

Якщо податок від інвестиції було сплачено податковим агентом, як у випадку з депозитом, то подавати декларацію не обов'язково.


У всіх інших випадках, коли податок не було утримано фінустановою або посередником, інвестор повинен заплатити його сам. У випадку з доходами від ОВДП — вказувати їх у декларації обов'язково, хоча податком вони і не обкладаються.


Подати декларацію можна у паперовому або електронному вигляді на веб-сайті ДПС у кабінеті платника податків. У декларації потрібно вказати всі доходи, отримані за звітний рік, за якими не було сплачено податок.


1 326 переглядів

Comentarios


bottom of page