top of page

Які проблеми турбують українських ФОПів – дані дослідження

Інститут економічної аналітики міжнародної компанії WEDOITBM провів фокус-групове дослідження на тему «ФОПи в Україні: проблеми та очікування 2021/2022». Дослідження проводилося з метою вивчення думок українських ФОПів щодо умов ведення бізнесу, сприйняття законодавчих та податкових змін (що набули чинності в 2021 році та  плануються у 2022 році), яким чином вони впливають  на їх бізнес. 

Найбільш турбує ФОПів, незалежно від виду діяльності дні основні новели: обов‘язкове запровадження РРО з наступного року (73 % опитаних) та підвищення податків через зростання розміру мінімальної заробітної плати (65%). Щодо обов‘язкового РРО, то ті, хто його ще не встановив (а це 68% серед опитаних) демонструють зокрема не повну поінформованість в яких випадках та яким категоріям ФОПів потрібно РРО. Також більшість демонструє не знання про можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО (програма, чи додаток на гаджет, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ) і що відповідне програмне забезпечення може надаватися ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно. Це демонструє,  з одного боку, низький рівень доступного  інформування ФОПів податковими органами, а з іншого – присутність частково інформаційних маніпуляцій на цю тему.   
 

Щодо ставлення ФОПів до підвищення податків через зростання мінімальної заробітної плати, то 65% негативно ставляться до цієї динаміки. Ключовою причиною такого ставлення є не розмір підвищення податків протягом 2022-2023 років, який  не критичний,   а саме тенденції постійної зміни розміру податків. Через це більшість опитаних побоюється, що в певний момент можуть невірно вирахувати розмір податків, через що виникне податковий борг та штрафні санкції. 


ФОПи, які працюють в сфері торгівлі, окрім вищезазначених двох проблем, відмічають не менш для них важливе нововведення – запровадження з кінця листопада поточного року  Порядку ведення обліку товарних запасів.

 
Серед норм, які нині чинні і були запроваджені в поточному 2021 році, найбільше ФОПів турбує вимогу ведення обліку доходів та витрат (з 1 січня 2021 року) в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. А також - зміни у звітності з ЄСВ ( йдеться про нову форму “Декларації платника єдиного податку –ФОПа”, яка  доповнена новим Додатком 1 для відображення відомостей про нарахований дохід застрахованої особи та суми нарахованого ЄСВ).
         

Найбільш критичною подією, яка на думку більшості опитаних (95%) здатна абсолютно зруйнувати приватне підприємництво в Україні було визначено - скасування спрощеної системи оподаткування для ФОПів. 

З будь-яких питань щодо коментарів експертів Інститут економічної аналітики WeDoITBM, прохання звертатися до прес-служби.

*Дослідження проводилося методом фокус-групових дискусій та глибинних інтерв’ю.

 

Фокус-групи і глибинні інтерв’ю дозволяють глибинно дослідити наявні тренди і тенденції, вони не направлені на збір репрезентативних даних). Вибірка дослідження: до участі запрошувалися ФОПи з різними видами діяльності: сфера послуг, торгівля, логістика, креативна індустрія, виробництво.

 

Період проведення дослідження: 03-24 листопада 2021 року.

bottom of page