top of page

Як український IT-ринок вирішує питання з бухгалтерією та податками - дані опитування

Інститут економічної аналітики міжнародної компанії WEDOITBM провів опитування на тему «IT-ринок, податки та бухгалтерія: особливості взаємовідносин в Україні».

Дослідження проводилося з метою вивчення  думок представників топ-менеджменту ІТ компаній, що працюють на вітчизняному ринку,  як вони бачать найоптимальніші варіанти побудови системи бухгалтерії, які режими оподаткування обирають на практиці.

Переважна кількість (понад 80%) задіяних у опитуванні топ-менеджерів IT – компаній висловили в різній мірі позиції, що нинішня система оподаткування в Україні для IT-бізнесу доволі сприятлива для невеликих та середніх IT-компаній у порівнянні із іншими податковими юрисдикціями в Європі. Через доволі високу швидкість найму розробників та можливість роботи із ними через систему ФОПів –  значно менша складність податкового та кадрового обліку та вартість бухгалтерського обслуговування. Але у системі ФОПів для IT бізнесу є й «інший бік медалі»: структурованій у такий спосіб компанії дуже часто важко залучати серйозні іноземні інвестиції.

 

Щодо способів оптимізації трудових взаємовідносин, які використовують  IT – компанії, очікувано більше половини опитаних - укладає договори із програмістами як з ФОПами (майже 65%). На другому місті по застосуванню - працевлаштування  в штат частини ключових співробітників, а з іншими - співпраця як з ФОПами (25%). На третьому - аутстаффінг персоналу (вивід зі штату компанії працівників та оформлення їх в штаті спеціалізованої компанії-аутстаффері) – 5%. І лише представники двох іноземних компаній, які брали участь у дослідженні, сказали, що працевлаштовують в штат всіх програмістів. 

Щодо побудови взаємодії із бухгалтерією, більша половина  IT – фірми віддає перевагу  бухгалтеру в штаті\на півставки або створенню власного бухгалтерського відділу. Натомість 40 % учасників дослідження каже про те, що користуються  послугами бухгалтерських фірм на аутсорсі. При чому деякі  відмічають, що почали користуватися послугами бухгалтерського аутсорсу останні 1,5-2 роки. Серед найбільш затребуваних послуг у бухгалтерського аутсорсу для IT-фірм:

  • складання та здача бухзвітності; 

  • послуги кадрового діловодства;

  • складання звітності по найманим працівникам;

  • нарахування заробітної плати;

  • ведення ФОПів.

 

Цікавими є стимулюючі та стримуючи фактори для переведення бухгалтерії на аутсорс. Серед переваг, опитані назвали звичайно економію коштів, адже штатна бухгалтерія передбачає офіційне працевлаштування, а тому зарплати, податки, робоче місце, бухгалтерське ПО для кожного бухгалтера. Також важлива оперативність та безперервність обслуговування (натомість якщо компанія має 1 бухгалтера – можливі  затримки на відпустки, лікарняні, відгули тощо). Додатковими перевагами називали  - матеріальну відповідальність аутсорсової бухгалтерської  компанії (страхування відповідальності) та використання легального бухгалтерського софту, що дає більше гарантій безпеки. Натомість ті, хто має штатного бухгалтера,  основний стримуючий фактор від співпраці з бухгалтерами на аутсорсі назвали побоювання через низький рівень конфіденційності та відсутність індивідуального підходу. Хоча й погодилися із твердженням, що все залежить від професійності аутсорсової фірми та її масштабів.

З будь-яких питань щодо коментарів експертів Інститут економічної аналітики WeDoITBM, прохання звертатися до прес-служби.

*Дослідження проводилося методом фокус-групових дискусій та глибинних інтерв’ю. 

 

Фокус-групи і глибинні інтерв’ю дозволяють глибинно дослідити наявні тренди і тенденції, вони не направлені на збір репрезентативних даних). Вибірка дослідження: до участі запрошувалися представники топ-менеджменту IT-компаній з українським та іноземних капіталом, що офіційно працюють на ринку України не менше року, розташовані в Києві, Львові, Вінниці, Харкові та Дніпрі.

Період проведення дослідження – жовтень 2021 року.

bottom of page